| Part Number | LM2901MX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 753070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Comparator Quad \u00b118V 36V 14-Pin SOIC N T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Comparator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2901MX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2901MX NOPB |
|---|---|
| Typical Response Time | 1.3 µs |
| Strobe Capability | No |
| Maximum Power Dissipation | 760 mW |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5|9|12|15|18|24|28 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1 V |
| Output Type | Open Collector |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Supply Current | 2@5V mA |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Product Dimensions | 8.64 x 3.91 x 1.45 mm |
| Typical Voltage Gain Range | 90 to 110 dB |
| Manufacturer Type | Voltage Comparator |
| MSL Level | 1 |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Technology | Bipolar |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±18|36 V |
| Package | 14SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LM2901MX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I O \u00b12.75V 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX988EUK+T.pdf |
|
Texas Instruments | Comparator Single R-R I P 6.5V \u00b13.25V 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for TLV3691IDPFT.pdf |
|
Texas Instruments | Comparator Single R-R O P 5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMV7219M5X NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Dual \u00b15.5V 11V 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX972CUA+.pdf |
|
Microchip | Comparator Single R-R I O 5.5V 5-Pin SC-70 T R - |
|
Texas Instruments | Comparator Dual 16V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC3702IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Single R-R I P 5.5V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX9140AAXK+T.pdf |
|
ROHM | Comparator Dual \u00b118V 36V 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for BA10393F-E2.pdf |
|
ON Semiconductor | Comparator Single R-R I O 6V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NCS2200SQ2T2G.pdf |
|
Maxim Integrated | Comparator Dual R-R O P 5.5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX9018BEKA+T.pdf |