| Part Number | LM2904D |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 523880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Dual GP \u00b113V 26V 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2904D |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2904D |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 1.2@5V@-40C to 125C mA |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Technology | Bipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Shut Down Support | No |
| Minimum PSRR | 50 dB |
| Maximum Input Bias Current | 0.25@5V uA |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5|9|12|15|18|24 V |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±13|26 V |
| Minimum CMRR | 50 dB |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Typical Slew Rate | 0.3@±15V V/us |
| Maximum Input Offset Voltage | 7@26V mV |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Rail to Rail | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±13 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 26 V |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-LM2904D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | OP Amp Dual GP \u00b122V 44V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC33172VDG.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b113V 26V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LM2902QPWRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Op Amp Single GP R-R O P 36V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for OPA172IDBVT.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P \u00b118V 36V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for OPA4140AIPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R O P \u00b16V 12V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for OPA725AIDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Op Amp Dual Zero Drift R-R I O 5.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2333IDR.pdf |
|
Intersil | OP Amp Single Volt Fdbk \u00b16.6V 13.2V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for EL5105IWZ-T7.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP \u00b118V 36V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC33078DR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Current Fdbk \u00b16.25V 12.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMH6714MFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Volt Fdbk R-R O P \u00b16.4V 12.8V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LMH6642MA NOPB.pdf |