| Part Number | LM2937IMPX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 230590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 5V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2937IMPX-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2937IMPX-5.0 NOPB |
|---|---|
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Pin Count | 4 |
| Line Regulation | 15 mV |
| Accuracy | ±5 % |
| Rad Hard | No |
| Load Regulation | 5 mV |
| Maximum Input Voltage | 26 V |
| Input Voltage Range | 26 V |
| Output Voltage | 5 V |
| Function | LDO |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Quiescent Current | 10 mA |
| Polarity | Positive |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.56 x 1.6 mm |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.11@50mA|0.5@500mA V |
| Junction to Ambient | 174 °C/W |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.25@50mA|1@500mA V |
| Typical Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-LM2937IMPX-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |