| Part Number | LM2940T-12.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 780840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 12V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2940T-12.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2940T-12.0 NOPB |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Function | LDO |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 12 V |
| Maximum Input Voltage | 26 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.7 x 8.89 mm |
| Junction to Case | 4 °C/W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Line Regulation | 120 mV |
| Junction to Ambient | 60 °C/W |
| Polarity | Positive |
| Typical Quiescent Current | 10 mA |
| Maximum Quiescent Current | 15 mA |
| Input Voltage Range | 26 to 13.6 V |
| Supplier Package | TO-220 |
| Load Regulation | 120 mV |
| Output Type | Fixed |
| Minimum Input Voltage | 13.6 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.8@1A|0.15@100mA V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.5@1A|0.11@100mA V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-LM2940T-12.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 37V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM317MQDCYR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 6V 0.5A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73501DRVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS7A4533DCQR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73533DRBR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 0.2A 6-Pin DFN T R Download PDF datasheet for LDK120PU-R.pdf |
|
MPS | 40V, 150mA, Low Quiescent Current Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2013AGQ-33-Z.pdf |
|
Microchip | Standard Regulator Pos 1.2V to 88V 0.1A 3-Pin DPAK Download PDF datasheet for LR12K4-G.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 1.3V to 16V5V 0.04A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX663ESA+T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TLV117125DCYR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS70618DBVT.pdf |