| Part Number | LM2990T-12 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 440170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Neg -12V 1.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2990T-12 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2990T-12 NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | -12 V |
| Maximum Output Current | 1.8 A |
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | TO-220 |
| Typical Quiescent Current | 1 mA |
| Function | LDO |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.7 x 8.89 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.3@100mA|1@1A V |
| Maximum Input Voltage | 0.3 V |
| Accuracy | ±5 % |
| Maximum Quiescent Current | 5 mA |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Input Voltage Range | 0.3 to -26 V |
| Polarity | Negative |
| Screening Level | Automotive |
| Load Regulation | 50 mV |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.1@100mA|0.6@1A V |
| Minimum Input Voltage | -26 V |
| Line Regulation | 60 mV |
| Rad Hard | No |
| Junction to Ambient | 73 °C/W |
| Junction to Case | 3 °C/W |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-LM2990T-12 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM1086CS-5.0 NOPB.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP1725T-1802EMC.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.8V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP5907QMFX-3.8Q1.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 9V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC78M09CDTRKG.pdf |
|
Intersil | LDO Regulator Pos 1.2V2.8V 0.15A 6-Pin UTDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9016IRUWJZ-T.pdf |
|
Microchip | Regulator, Voltage, Linear, Low Dropout (LDO), with Auto Discharge, 150mA, 1.8Vdc, \u00b12.0%, 5-Lead SC-70, T R Download PDF datasheet for MIC5366-1.8YC5-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.8V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TLV1117LV28DCYR.pdf |
|
ROHM | Standard Regulator Pos 0.5V to 1.375V 1A 8-Pin VSON Embossed T R Download PDF datasheet for BD3539NUX-GTR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Neg -8V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC79M08CDTRKG.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 3-Pin TO-92 Bag Download PDF datasheet for LP2950ACZ-3.3G.pdf |