| Part Number | LM317HVT NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 342870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Standard Regulator Pos 1.2V to 57V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM317HVT NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM317HVT NOPB |
|---|---|
| Input Voltage Range | 60 to 4.2 V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Supplier Package | TO-220 |
| Polarity | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Max Processing Temp | 300 |
| Minimum Input Voltage | 4.2 V |
| Mounting | Through Hole |
| MSL Level | 1 |
| Output Voltage | 1.2 to 57 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Function | Standard |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Junction to Ambient | 50 °C/W |
| Junction to Case | 5 °C/W |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.7 x 8.89 mm |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-LM317HVT NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 8.5V5V5V3.3V 0.5A 0.3A 0.8A 0.8A 15-Pin(15+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for L5957.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 5V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for L78L05ACUTR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 0.05A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS71525DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS70633DRVR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Neg -15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7915CV-DG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for LMS8117ADTX-3.3 NOPB.pdf |
|
Intersil | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 1A 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL80101IRAJZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Neg -1.2V to -10V 0.2A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS72301DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73118DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS79650DCQR.pdf |