| Part Number | LM3402HVMR NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 481150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 8-Pin PSOP EP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3402HVMR NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3402HVMR NOPB |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Maximum Input Voltage | 75 V |
| Output Voltage | 0.2 to 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 10 to 1000 kHz |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| MSL Level | 3 |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM3402HVMR NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 3.9V to 19V 14-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2326GD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 23V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for TPS54239EDDA.pdf |
|
BEL | Converter, DC-DC, Board-mountable, 35W, 40Vdc in, Quad 15Vdc 0.6A Out, -40\u00b0C~+85\u00b0C, Option I (Inhibit), Open Frame, for mobile applications Download PDF datasheet for 40IMX35D15D15-8IZ.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 15V 34-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for FAN2310MPX.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS65283RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMR10515XMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2597HVMX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS62134ARGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMR10515XSDE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2592HVSX-ADJ NOPB.pdf |