| Part Number | LM3406HVMHX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 765270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 14-Pin TSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3406HVMHX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3406HVMHX NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Operating Supply Voltage | 6 to 75 V |
| Efficiency | 96 % |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSSOP EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Switching Frequency | 1000 kHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Minimum Input Voltage | 6 V |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 0.2 to 75 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Voltage | 75 V |
| Package | 14TSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LM3406HVMHX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for ISL80015AFRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPS63051YFFT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.55V to 36V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for LM53601AQDSXRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 6V 28-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54610PWP.pdf |
|
Texas Instruments | TISTPS61021ADSGT Download PDF datasheet for TPS61021ADSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TL2575HV-ADJIKTTR.pdf |
|
MPS | 0.6A, 36V, 2MHz, Step-Down DC-DC Converter - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin PSOP EP Tube Download PDF datasheet for LM5019MR NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2131GG-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 38V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM26001MXAX NOPB.pdf |