| Part Number | LM3480IM3X-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 123710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3480IM3X-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3480IM3X-5.0 NOPB |
|---|---|
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.93 mm |
| Function | LDO |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Rad Hard | No |
| Line Regulation | 12 mV |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage Range | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.7@10mA|0.9@100mA V |
| Accuracy | ±5 % |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Maximum Input Voltage | 30 V |
| Polarity | Positive |
| Junction to Ambient | 300 °C/W |
| Maximum Output Current | 0.1 A |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1@10mA|1.2@100mA V |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-LM3480IM3X-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Regulator, Voltage, Linear, Low Dropout (LDO), with Auto Discharge, 150mA, 1.8Vdc, \u00b12.0%, 5-Lead SC-70, T R Download PDF datasheet for MIC5366-1.8YC5-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LDCL015M33R.pdf |
|
Nexperia | LDO Regulator Pos 3.1V 0.15A 4-Pin HUSON EP T R Download PDF datasheet for LD6805K 31H,115.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LP3966ESX-ADJ NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.3A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for MC33275ST-5.0T3G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 6-Pin SOT-563 T R Download PDF datasheet for NCP170AXV330T2G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC78LC50NTRG.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -1.2V to -37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM337D2TG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.6V 0.15A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS71726DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 1A 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS76730QPWPR.pdf |