| Part Number | LM3489QMM NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 714100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 35V Input 8-Pin MSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3489QMM NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3489QMM NOPB |
|---|---|
| Output Voltage | 1.239 to 35 V |
| Pin Count | 8 |
| Input Voltage | 4.5 to 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 35 V |
| Supplier Package | MSOP |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Type | Buck Controller |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Output Current | 4 A |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Screening Level | Automotive |
| Package | 8MSOP |
| Replacement Part Number | PART-LM3489QMM NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AKROS SILICON | PoE PD and DC DC Controller 20-Pin QFN Download PDF datasheet for AS1138.pdf |
|
Intersil | DC DC Cntrlr Single-OUT Synchronous Buck 3V to 14V 36-Pin QFN T R Download PDF datasheet for ZL6105ALAFTKS2705.pdf |
|
Intersil | DC DC Cntrlr Quad-OUT PWM DC to DC Controller 1.2V to 12V Input 20-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ISL6558IRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 4.5V to 20V Input 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS40422RHAT.pdf |
|
Intersil | Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers Download PDF datasheet for ISL6308IRZ-TR5453.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 3.5V to 42V 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX16932ATIR V+T.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 4.5V to 20V 40-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS40428RHAR.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Triple-OUT PWM DC to DC Controller Step Down 4.5V to 23V Input 48-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX15003ATM+T.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4.5V to 40V Input 16-Pin QSOP EP T R Download PDF datasheet for MAX15046BAEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 10V to 55V Input 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS40061PWPR.pdf |