| Part Number | LM3671MFX-1.2 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 302450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3671MFX-1.2 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3671MFX-1.2 NOPB |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Frequency | 2600 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 0.0013 %/mA |
| Line Regulation | 0.031 %/V |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Output Type | Fixed |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Switching Regulator | Yes |
| Type | Step Down |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-LM3671MFX-1.2 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 7V to 42V 8-Pin HTSOP-J Embossed T R Download PDF datasheet for BD9876AEFJ-E2.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 6.5V to 76V 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX5090CATE+.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Triple Step Up 2.7V to 5.5V 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1779EUE+.pdf |
|
Semtech | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 10V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SC4509SKTRT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS61091RSAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2675M-5.0 NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 5V to 36V 13-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2499MGQB-Z.pdf |
|
Artesyn Embedded Technologies | 100W, 36 - 75VIN, SINGLE, 5V@20A, 92.8% EFF, EIGHTH BRICK BA Download PDF datasheet for AVO100-48S05B-6L.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V to 60V 8-Pin SO PowerPAD Tube Download PDF datasheet for TPS54360QDDAQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 6-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for MAX1836EUT33#TG16.pdf |