| Part Number | LM3671TL-2.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 401900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin uSMD T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3671TL-2.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3671TL-2.8 NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | uSMD |
| Line Regulation | 0.031 %/V |
| Product Dimensions | 1.39 x 1.06 x 0.36 mm |
| Load Regulation | 0.0013 %/mA |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Output Type | Fixed |
| Type | Step Down |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Frequency | 2600 kHz |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 5uSMD |
| Replacement Part Number | PART-LM3671TL-2.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2159AGJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2673S-ADJ NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 17-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3837MTRPBF.pdf |
|
GE Critical Power | POWER MODULE - |
|
MPS | 16V, 4A, 600KHZ SYNCHRONOUS STEP-DOWN CONVERTER Download PDF datasheet for MP2208DL-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2576HVT-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS62160DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2594N-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62242DRVT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMR64010XMF NOPB.pdf |