| Part Number | LM3940IMP-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 703680 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3940IMP-3.3 |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3940IMP-3.3 |
|---|---|
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.5@1A|0.11@100mA V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Maximum Input Voltage | 7.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Line Regulation | 40 mV |
| Typical Quiescent Current | 10 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 15 mA |
| Polarity | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Function | LDO |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.56 x 1.6 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.8@1A|0.15@100mA V |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Input Voltage Range | 7.5 to 4.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Load Regulation | 50 mV |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-LM3940IMP-3.3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V 0.05A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS72215DBVT.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 1.8V to 10V 0.05A 6-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX15006CATT+T.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.3A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for MC33375ST-1.8T3G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP1824T-ADJE OT.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 12V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for UA78L12ACPK.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCV4266ST50T3G.pdf |
|
Toshiba | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 3-Pin(2+Tab) New PW-Mold T R Download PDF datasheet for TA48033BF(T6L1.NQ).pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 5V 1A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM340SX-5.0 NOPB.pdf |
|
NXP | LDO Regulator Pos 8.5V5V5V3.3V 20-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA3681ATH N1S,518.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 1.25V to 11V5V 0.2A 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX883ESA+.pdf |