LM3S1968-IQC50-A2 Texas Instruments
LM3S1968-IQC50-A2 Images
Please contact us for more photos of LM3S1968-IQC50-A2
Part Number LM3S1968-IQC50-A2
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM3S1968-IQC50-A2
Datasheet download LM3S1968-IQC50-A2.pdf
Request Quotation for LM3S1968-IQC50-A2
LM3S1968-IQC50-A2 Specifications
Part Number LM3S1968-IQC50-A2
Minimum Operating Supply Voltage 2.25|2.3|3 V
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Instruction Set Architecture RISC
Number of Programmable I/Os 52
Pin Count 100
Screening Level Industrial
On-Chip ADC 8-chx10-bit
Interface Type I2C/SSI/UART
Data Bus Width 32 Bit
Analog Comparators 3
Product Dimensions 14.2 x 14.2 x 1.45 mm
Supplier Package LQFP
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Watchdog 1
Maximum Speed 50 MHz
Program Memory Size 256 KB
Program Memory Type Flash
RAM Size 64 KB
Operating Supply Voltage 2.5|3|3.3 V
Number of Timers 6
Max Processing Temp 260
Maximum Operating Supply Voltage 2.75|3.6 V