LM3S618-IQN50-C2 Texas Instruments
LM3S618-IQN50-C2 Images
Please contact us for more photos of LM3S618-IQN50-C2
Part Number LM3S618-IQN50-C2
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM3S618-IQN50-C2
Datasheet download LM3S618-IQN50-C2.pdf
Request Quotation for LM3S618-IQN50-C2
LM3S618-IQN50-C2 Specifications
Part Number LM3S618-IQN50-C2
Operating Temperature -40 to 85 °C
Watchdog 1
Analog Comparators 1
Maximum Speed 50 MHz
Program Memory Size 32 KB
Interface Type SPI/SSI/UART
Device Core ARM Cortex M3
Number of Programmable I/Os 30
Operating Supply Voltage 3.3 V
Program Memory Type Flash
MSL Level 3
Product Dimensions 7.2 x 7.2 x 1.45 mm
Minimum Operating Supply Voltage 3 V
Number of Timers 5
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V