| Part Number | LM3S6432-IQC50-A2 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 134710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM3S6432-IQC50-A2 |
| Datasheet download |
| Part Number | LM3S6432-IQC50-A2 |
|---|---|
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | LQFP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Program Memory Type | Flash |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.75|3.6 V |
| Program Memory Size | 96 KB |
| Number of Timers | 5 |
| Screening Level | Industrial |
| Mounting | Surface Mount |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Interface Type | Ethernet/I2C/SSI/UART |
| Pin Count | 100 |
| Number of Programmable I/Os | 43 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| RAM Size | 32 KB |
| Analog Comparators | 2 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.25|3 V |
| On-Chip ADC | 3-chx10-bit |
| Product Dimensions | 14.2 x 14.2 x 1.45 mm |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LM3S6432-IQC50-A2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-Bit K66 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK66FN2M0VMD18.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC3000 ARM926EJ-S RISC ROMLess 1.2V 1.8V 2.5V 3.3V 296-Pin TF-BGA Tray Download PDF datasheet for LPC3240FET296 01,5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F405RGT6V.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K02 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MK02FN128VLH10.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit SAM D20E ARM Cortex M0+ RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for ATSAMD20E18A-MU.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LPC811M001JDH16J.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin LFQP Tray Download PDF datasheet for STM32L071RBT6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC130LE3CN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F205VGT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for LM3S2651-IQC50-A2T.pdf |