LM4041D12IDCKR Texas Instruments
LM4041D12IDCKR Images
Please contact us for more photos of LM4041D12IDCKR
Part Number LM4041D12IDCKR
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description V-Ref Precision 1.225V 12mA 5-Pin SC-70 T R
Category Power Management IC
Family Voltage Reference
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM4041D12IDCKR
Datasheet download LM4041D12IDCKR.pdf
Request Quotation for LM4041D12IDCKR
LM4041D12IDCKR Specifications
Part Number LM4041D12IDCKR
Rad Hard No
Maximum Output Current 12 mA
Operating Temperature -40 to 85 °C
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Supplier Package SC-70
Pin Count 5
Load Regulation 8 mV
Maximum Temperature Coefficient 20 ppm/°C
Reference Type Precision
Topology Shunt
Initial Accuracy 1 %
Lead Finish Gold
Output Voltage 1.225 V
Screening Level Industrial
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.9 mm