LM43603QPWPRQ1 Texas Instruments
LM43603QPWPRQ1 Images
Please contact us for more photos of LM43603QPWPRQ1
Part Number LM43603QPWPRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 36V 16-Pin HTSSOP T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM43603QPWPRQ1
Datasheet download LM43603QPWPRQ1.pdf
Request Quotation for LM43603QPWPRQ1
LM43603QPWPRQ1 Specifications
Part Number LM43603QPWPRQ1
Type Step Down
Switching Frequency 200 to 2200 kHz
Maximum Input Voltage 36 V
Output Voltage 1 to 28 V
Number of Outputs 1
Lead Finish Gold Over Nickel Palladium
Screening Level Automotive
Product Dimensions 5.1(Max) x 4.5(Max) x 1.05(Max)
Output Type Adjustable
Operating Supply Voltage 3.5 to 36 V
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Pin Count 16
MSL Level 3
Maximum Output Current 3 A
Operating Temperature -40 to 125 °C
Minimum Input Voltage 3.5 V