LM53601AQDSXRQ1 Texas Instruments
LM53601AQDSXRQ1 Images
Please contact us for more photos of LM53601AQDSXRQ1
Part Number LM53601AQDSXRQ1
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 3.55V to 36V 10-Pin WSON EP T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level LM53601AQDSXRQ1
Datasheet download LM53601AQDSXRQ1.pdf
Request Quotation for LM53601AQDSXRQ1
LM53601AQDSXRQ1 Specifications
Part Number LM53601AQDSXRQ1
Pin Count 10
Screening Level Automotive
Moisture Sensitivity Level 2
Operating Supply Voltage 3.55 to 36 V
Minimum Input Voltage 3.55 V
Output Voltage 3.2 to 6 V
Operating Temperature -40 to 150 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Rad Hard No
Package Dimensions 3 x 3 x 0.75 mm
Output Type Adjustable
Supplier Package WSON EP
Lead Finish Tin|Copper
Switching Frequency 2100 kHz
Number of Outputs 1
Mounting Surface Mount
Switching Regulator Yes
Type Step Down
Maximum Input Voltage 36 V
Maximum Output Current 1 A
Load Regulation -1 %