LMS1585ACSX-3.3 NOPB Texas Instruments
LMS1585ACSX-3.3 NOPB Images
Please contact us for more photos of LMS1585ACSX-3.3 NOPB
Part Number LMS1585ACSX-3.3 NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level LMS1585ACSX-3.3 NOPB
Datasheet download LMS1585ACSX-3.3 NOPB.pdf
Request Quotation for LMS1585ACSX-3.3 NOPB
LMS1585ACSX-3.3 NOPB Specifications
Maximum Output Current 5 A
Maximum Dropout Voltage @ Current 1.3@3A|1.4@5A V
Function LDO
Junction to Case 2.7 °C/W
Rad Hard No
Operating Temperature 0 to 125 °C
Product Dimensions 10.16 x 8.64 x 4.57 mm
Number of Outputs 1
Max Processing Temp 245
Mounting Surface Mount
Load Regulation 0.3 %
Lead Finish Tin
MSL Level 3
Minimum Input Voltage 2.5 V
Typical Quiescent Current 7 mA
Output Voltage 3.3 V
Maximum Quiescent Current 13 mA
Polarity Positive
Maximum Input Voltage 13 V
Input Voltage Range 13 to 2.5 V
Output Type Fixed
Line Regulation 0.005 %
Supplier Package TO-263
Pin Count 4
Typical Dropout Voltage @ Current 1.15@3A|1.2@5A V