| Part Number | LP2989AILD-3.3 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 811920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP2989AILD-3.3 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP2989AILD-3.3 NOPB |
|---|---|
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Polarity | Positive |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Rad Hard | No |
| Function | LDO |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Supplier Package | LLP EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Line Regulation | 0.014 %/V |
| Input Voltage Range | 16 to 2.1 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | [email protected]|0.2@200mA|0.425@500mA V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | [email protected]|0.15@200mA|0.31@500mA V |
| Accuracy | ±0.75 % |
| Typical Quiescent Current | 0.11 mA |
| Minimum Input Voltage | 2.1 V |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.8 mm |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LP2989AILD-3.3 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.2A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LM217MDT-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.194V to 33V 0.15A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS7A4901DGNT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2931AD-5.0G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC7809CTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for REG1117FA-1.8KTTT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.2A 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS79301DBVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73701DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS73601DCQ.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LP3883ES-1.2 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V1.2V 1A 2A 24-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS70445PWP.pdf |