| Part Number | LP2992AIM5X-2.5 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 650870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.5V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP2992AIM5X-2.5 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP2992AIM5X-2.5 NOPB |
|---|---|
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.009@1mA|0.125@50mA|0.325@150mA|0.575@250mA V |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Line Regulation | 0.014 %/V |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Junction to Ambient | 220 °C/W |
| Accuracy | ±3.5 % |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Output Type | Fixed |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.065 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.005@1mA|0.1@50mA|0.26@150mA|0.45@250mA V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Input Voltage Range | 16 to 2.2 V |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-LP2992AIM5X-2.5 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for AP7115-33WG-7.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 10V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP2985-10DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.25V to 29V5V 0.1A 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for LP2951CDMR2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS7A1633DGNT.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V to 15V 0.18A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5207YM5-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 15V 0.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L78M15ABV.pdf |
|
MPS | 40V, 150mA, Low Quiescent Current Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2013AGQ-5-AEC1-Z.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 3.3V 0.01A 3-Pin SOT-89 T R Download PDF datasheet for NCP785AH33T1G.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 18V 1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC7818CD2TR4G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TL1963A-18DCYR.pdf |