| Part Number | LP2992ILD-5.0 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 484870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 5V 0.25A 6-Pin LLP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP2992ILD-5.0 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP2992ILD-5.0 NOPB |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Junction to Ambient | 65 °C/W |
| Product Dimensions | 3.29 x 2.92 x 0.8 mm |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.005@1mA|0.1@50mA|0.26@150mA|0.45@250mA V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.009@1mA|0.125@50mA|0.325@150mA|0.575@250mA V |
| Output Voltage | 5 V |
| MSL Level | 3 |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Pin Count | 6 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±4 % |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Line Regulation | 0.014 %/V |
| Typical Quiescent Current | 0.065 mA |
| Input Voltage Range | 16 to 2.2 V |
| Function | LDO |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Supplier Package | LLP EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 6LLP EP |
| Replacement Part Number | PART-LP2992ILD-5.0 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.6V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS72116DBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | 12 V Vehicle Network Conform Car Alternator Regulator IC 44-Pin TQFP EP Tube Download PDF datasheet for L9912L.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS78601KTTT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 9.75V 0.5A 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TPS7301QP.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for MCP1825S-3002E DB.pdf |
|
GLOBALTECH SEMICONDUCTOR | 2A SINK SOURCE BUS TERMINATION REGULATOR Download PDF datasheet for GS9020PSF.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BH30FB1WG-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 5V 1.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LD29150DT50R.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BA18BC0FP-E2.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 3-Pin SOT-23R T R Download PDF datasheet for AP7313-33SRG-7.pdf |