| Part Number | LP38692MP-1.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 515660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP38692MP-1.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP38692MP-1.8 NOPB |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.1 mA |
| Polarity | Positive |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | ±2.5 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Junction to Ambient | 125 °C/W |
| Pin Count | 5 |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Load Regulation | 1.8 %/A |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.56 x 1.6 mm |
| Typical Quiescent Current | 0.055 mA |
| Input Voltage Range | 10 to 2.7 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.6@1A V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.95@1A V |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Function | LDO |
| Package | 5SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-LP38692MP-1.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 1A 8-Pin SOIC E T R Download PDF datasheet for MP20051DN-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV70436DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM1086CSX-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for UA78M05IDCYR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 1.2V 1.2A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LD1117AS12TR.pdf |
|
Microchip | Standard Regulator Pos 1.2V to 440V 0.01A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for LR8N8-G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 6-Pin TMLF T R Download PDF datasheet for MIC5353-3.3YMT-TR.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 3-Pin TO-263 Tube Download PDF datasheet for MIC29300-3.3WU.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 0.1A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2931ACDR2G.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin HVSOF T R Download PDF datasheet for BH33NB1WHFV-TR.pdf |