| Part Number | LP3872ES-1.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 804310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP3872ES-1.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP3872ES-1.8 NOPB |
|---|---|
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.05@150mA|[email protected] V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Load Regulation | 0.06 % |
| Junction to Ambient | 60 °C/W |
| Polarity | Positive |
| Accuracy | ±1.5 % |
| Junction to Case | 3 |
| Supplier Package | TO-263 |
| Typical Quiescent Current | 6 mA |
| Output Type | Fixed |
| Line Regulation | 0.02 % |
| Input Voltage Range | 7 to 2.5 V |
| Minimum Input Voltage | 2.5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Voltage | 7 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 6 |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Function | LDO |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.038@150mA|[email protected] V |
| MSL Level | 3 |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LP3872ES-1.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.4A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM317BTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Positive 2.5V 0.3A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV70225QDSERQ1.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator POS 1.2V 0.2A 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BU12SD2MG-MTR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCP551SN18T1G.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 15V 1.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for L7815ABD2T-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 1.8V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PT7M8206B18TA5EX.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.5A 3-Pin TO-39 Tray Download PDF datasheet for JL117BXA.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73230DBVT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.25A 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS71202DRCT.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin SOT-223 Tube Download PDF datasheet for MIC5209-5.0YS.pdf |