| Part Number | LP38851MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 761280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 0.8V to 1.8V 0.8A 8-Pin PSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP38851MRX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP38851MRX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Load Regulation | 0.2 %/A |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.115@800mA V |
| Output Voltage | 0.8 to 1.8 V |
| Maximum Quiescent Current | 8.5 mA |
| Typical Quiescent Current | 7 mA |
| Minimum Input Voltage | 0.915 V |
| Junction to Ambient | 168 °C/W |
| Input Voltage Range | 5.5 to 0.915 V |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 8 |
| Polarity | Positive |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Function | LDO |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Output Current | 0.8 A |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.15@800mA V |
| Junction to Case | 11 °C/W |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.47 mm |
| Supplier Package | PSOP EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Accuracy | ±1.5 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Package | 8PSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-LP38851MRX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | 300mA HIGH PSRR LOW NOISE LDO WITH ENABLE Download PDF datasheet for AP7341D-18FS4-7.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BU33TD3WG-STR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 15V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for L78M15CDT-TR.pdf |
|
Microchip | REGULATOR, Buck (Step Down), 200kHz, 3A, BiCMOS, Fixed Output (3.3Vdc), 5-Lead TO-263 Pkg + Tab, RoHS, T R Download PDF datasheet for MIC4576-3.3WU-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3990MFX-1.2 NOPB.pdf |
|
Toshiba | LDO Regulator Pos 5V 0.2A 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TAR5S50U(TE85L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM317BD2TG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS78630DCQR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 4-Pin SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCV4264-2CST33T3G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.9V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS70939DBVR.pdf |