| Part Number | LP38853SX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 431600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 0.8V to 1.8V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP38853SX-ADJ NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP38853SX-ADJ NOPB |
|---|---|
| Polarity | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Accuracy | ±1.5 % |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Supplier Package | TO-263 |
| Junction to Ambient | 60 °C/W |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.24@3A V |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Quiescent Current | 7 mA |
| Load Regulation | 0.2 %/A |
| Junction to Case | 3 °C/W |
| Input Voltage Range | 5.5 V |
| Output Voltage | 0.8 to 1.8 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.3@3A V |
| Function | LDO |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Maximum Quiescent Current | 8.5 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LP38853SX-ADJ NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for LM1117IDTX-ADJ NOPB.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator POS 2.5V 0.2A 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BU25SD2MG-MTR.pdf |
|
Microchip | REGULATOR, Buck (Step Down), 200kHz, 3A, BiCMOS, Fixed Output (3.3Vdc), 5-Lead TO-263 Pkg + Tab, RoHS, T R Download PDF datasheet for MIC4576-3.3WU-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 15V 0.08A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS715A01DRBR.pdf |
|
Microchip | Regulator, Voltage, Linear, Low Dropout (LDO), 150mA, 1.5Vdc, \u00b12.0%, 4-Lead Thin MLF, 1x1mm, RoHS Download PDF datasheet for MIC5366-1.5YMT-TZ.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.2V 0.2A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NCP584HSN12T1G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS76150DBVT.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 0.8V to 2V 1A 8-Pin MSOP EP Tube Download PDF datasheet for MIC47100YMME.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.235V to 30V 0.1A 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for LP2951D.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for LM2931AD2T-5.0G.pdf |