| Part Number | LP3991TL-1.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 130360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.8V 0.3A 4-Pin uSMD T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP3991TL-1.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP3991TL-1.8 NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 1.45 x 0.96 x 0.36 mm |
| Pin Count | 4 |
| Minimum Input Voltage | 1.65 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.1 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 4 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.09@150mA|0.18@300mA V |
| Supplier Package | uSMD |
| Output Type | Fixed |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Junction to Ambient | 160 °C/W |
| Accuracy | ±1 % |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.055@150mA|0.11@300mA V |
| Typical Quiescent Current | 0.05 mA |
| Input Voltage Range | 4 to 1.65 V |
| Polarity | Positive |
| Function | LDO |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Package | 4uSMD |
| Replacement Part Number | PART-LP3991TL-1.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1V to 5.5V 0.8A 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LP3878SD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5V 5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75501KTTT.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Neg -1.2V to -37V 0.5A 3-Pin TO-39 Tray Download PDF datasheet for LM137H 883.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TL1963A-15DCYR.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Neg 1.2V to 14V 0.1A 5-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for MIC5270YM5-TR.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 5V 0.05A 6-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for MAX15006BATT+.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS79601DCQG4.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 32V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for LM317LCPK.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.796V to 3.6V 1.5A 8-Pin(7+Tab) PFM T R Download PDF datasheet for TPS74201KTWR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.5A 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCV59152MNADJTYG.pdf |