| Part Number | LP5907SNX-3.3 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 276860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A 4-Pin X2SON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP5907SNX-3.3 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP5907SNX-3.3 NOPB |
|---|---|
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.2@250mA V |
| Junction to Case | 102.1 °C/W |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Input Voltage Range | 2.2 to 5.5 V |
| Supplier Package | X2SON |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Polarity | Positive |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Quiescent Current | 0.25 mA |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Function | LDO |
| Load Regulation | 0.001 %/mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 4 |
| Output Type | Fixed |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Accuracy | ±2 % |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.05@100mA|0.12@250mA V |
| Product Dimensions | 1 x 1 x 0.36 |
| Maximum Quiescent Current | 0.425 mA |
| Package | 4X2SON |
| Replacement Part Number | PART-LP5907SNX-3.3 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | LDO Regulator Pos 4.9V to 5.1V 0.3A 8-Pin HTSOP-J Embossed T R Download PDF datasheet for BD4269EFJ-CE2.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Neg -8V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7908CV.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V1.25V 0.25A 0.25A 5-Pin(4+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for NCV5504DTRKG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.7V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV70237DBVT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Positive 1.8V 0.5A 4-Pin XDFN EP T R Download PDF datasheet for NCV8177BMX180TCG.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 0.856V0.908V0.957V 0.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LP2997MX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V1.2V 0.2A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV71125125DSET.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A 3-Pin SOT-89 T R Download PDF datasheet for AP2204R-3.3TRG1.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM2940IMP-5.0 NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 1V to 5V 1A 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for AP7361-FGE-7.pdf |