| Part Number | LP5907UVX-4.5 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 342640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 4.5V 0.25A 4-Pin DSBGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP5907UVX-4.5 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP5907UVX-4.5 NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Junction to Case | 102.1 °C/W |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 0.7 x 0.7 x 0.27 mm |
| Typical Quiescent Current | 0.012 mA |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.2 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.025 mA |
| Supplier Package | DSBGA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Accuracy | ±2 % |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Pin Count | 4 |
| Load Regulation | 0.001 %/mA |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Junction to Ambient | 186.5 °C/W |
| Package | 4DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-LP5907UVX-4.5 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V 0.2A 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS79915DDCT.pdf |
|
ROHM | HEADPHONE AMPL. FOR CD PLAYER - |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 1.2A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LD1117AS33TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 1A 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS7A8801RTJR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Neg -15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM320T-15.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.21V to 20V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TL1963ADCQT.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 4-Pin Flip-Chip T R Download PDF datasheet for LD39115J33R.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.8A 3-Pin(2+Tab) PFM T R Download PDF datasheet for TLV1117-18IKVURG3.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.2A 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for NCV4263-2CD250R2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS72501DCQR.pdf |