| Part Number | LP5990TMX-1.8 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 484230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.8V 0.2A 4-Pin uSMD T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP5990TMX-1.8 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP5990TMX-1.8 NOPB |
|---|---|
| Junction to Ambient | 174.8 °C/W |
| Maximum Quiescent Current | 0.075 mA |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Typical Quiescent Current | 0.03 mA |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Line Regulation | 1 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Output Current | 0.2 A |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.25@200mA V |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Load Regulation | 5 mV |
| Minimum Input Voltage | 2.2 V |
| Polarity | Positive |
| Supplier Package | uSMD |
| Pin Count | 4 |
| Product Dimensions | 0.92 x 0.87 x 0.47 mm |
| Rad Hard | No |
| Accuracy | ±1 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.16@200mA V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 4uSMD |
| Replacement Part Number | PART-LP5990TMX-1.8 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 3.6V 0.5A 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS74701DRCT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.08A 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NCP716MT33TBG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2940S-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 1A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73701DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 1A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LP38692MP-5.0 NOPB.pdf |
|
MPS | 40V, 150mA, Low Quiescent Current Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2013AGQ-AEC1-Z.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2931AD-5.0G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS76325DBVT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LP2950CDT-5.0RKG.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 8.5V5V5V3.3V 0.5A 0.3A 0.8A 0.8A 20-Pin PowerSO Slug Up T R Download PDF datasheet for L5957PDTR.pdf |