| Part Number | LP8728QSQX-A NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 617100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Quad Step Down 4.5V to 5.5V 28-Pin WQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP8728QSQX-A NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP8728QSQX-A NOPB |
|---|---|
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Supplier Package | WQFN |
| Output Voltage | 1.25 to 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 94 % |
| Pin Count | 28 |
| Screening Level | Automotive |
| Type | Step Down |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.7(Max) |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 3 mV |
| Number of Outputs | 4 |
| Switching Frequency | 3200 kHz |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Line Regulation | 3 mV |
| Package | 28WQFN |
| Replacement Part Number | PART-LP8728QSQX-A NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Up 4.5V to 5.5V 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for ST662ABD-TR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 15V 10-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2106DQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 20V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2734XMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2675LD-ADJ NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Dual Step Down 2.7V to 6V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2149GJ-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.85V to 5.5V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM2852YMXA-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 12-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for DCR012405U.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3.1V to 75V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM5002MAX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Pump STPUP 5V 140mA 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS60151DRVT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 12V 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS61088RHLR.pdf |