| Part Number | LPV358MX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 252070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Dual GP R-R O P 5V 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPV358MX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LPV358MX NOPB |
|---|---|
| Supplier Package | SOIC N |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Maximum Supply Current | 0.02@5V mA |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 mm |
| Minimum CMRR | 50 dB |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Slew Rate | 0.1@5V V/us |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 8 |
| Rail to Rail | Rail to Rail Output |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Input Noise Voltage Density | 146@5V nV/rtHz |
| Typical Gain Bandwidth Product | 0.152 MHz |
| Maximum Input Bias Current | 0.05@5V uA |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.3@5V pA/rtHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum PSRR | 50 dB |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Technology | BiCMOS |
| Maximum Input Offset Voltage | 7@5V mV |
| Shut Down Support | No |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-LPV358MX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP \u00b120V 40V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLE2022ID.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX4294EUD+.pdf |
|
STMicroelectronics | OP Amp Single GP \u00b115V 30V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TS321ILT.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b13V 6V 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV2464CD.pdf |
|
Microchip | OP Amp Dual GP R-R I O 6V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP6L02T-E MS.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R I O \u00b18V 16V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV2401IDBVT.pdf |
|
ROHM | OP Amp Dual GP \u00b118V 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for BA4560.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Volt Fdbk \u00b16V 12V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMH6624MFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Triple Current Fdbk \u00b16V 12V 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for LMH6733MQX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP Rail to Rail Output 36V \u00b118V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA188AIDR.pdf |