| Part Number | MSP430F2101IDW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 323940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2101IDW |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2101IDW |
|---|---|
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 1 |
| Pin Count | 20 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Program Memory Type | Flash |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35 mm |
| Display Driver | |
| Interface Type | JTAG |
| Device Core | |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of Programmable I/Os | 16 |
| RAM Size | 128 byte |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Analog Comparators | 1 |
| Program Memory Size | 1 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| LCD Segments | |
| Package | 20SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2101IDW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | MCU 16-bit Low Power 16MHz C166 ROMLess 11kB RAM 144-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Download PDF datasheet for SAF-C167CS-L16M3VCA+.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2333IRHB32R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 60KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F169IPM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5310IRGCR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 80-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAB-C161K-LMHA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 192KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5435IPNR.pdf |
|
Renesas Electronics | RL 78 G12 16BIT MCU,FLASH 16K Download PDF datasheet for R5F103AAASP#V0.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 536KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24EP512GU810-I PF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 48KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2481TRGCR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F235TPMR.pdf |