| Part Number | MSP430F2254IRHAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 211920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2254IRHAR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2254IRHAR |
|---|---|
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Number of Timers | 2 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Pin Count | 40 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.9 mm |
| MSL Level | 3 |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| RAM Size | 512 byte |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Programmable I/Os | 32 |
| Package | 40VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2254IRHAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAB-C165-L25FHA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F4152IRGZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2274IRHAT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 8.5KB FRAM 2.5V 3.3V 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2032IG48R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC430F5147IRGZR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 240KB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S12G240F0MLF.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit M16C CISC 384KB Flash 3.3V 5V 100-Pin TFLGA Tray Download PDF datasheet for R5F64111NLG#U0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F425IPMR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C CISC 48KB Flash 3.3V 5V 52-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F21357CNFP#V0.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for HD64F3694GFPIV.pdf |