| Part Number | MSP430F247TRGCT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 252560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F247TRGCT |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F247TRGCT |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Number of Timers | 2 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI/UART |
| Analog Comparators | 1 |
| Pin Count | 64 |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| RAM Size | 4 KB |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| LCD Segments | |
| Display Driver | |
| Device Core | |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Programmable I/Os | 48 |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Lead Finish | Gold |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F247TRGCT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S912XE HCS12 RISC 256KB Flash 3.3V 5V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S912XET256W1MALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MSP430F1101AIDWR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F67791AIPZ.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430FR4133IPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5510IPTR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 64-Pin PQFP Download PDF datasheet for HD64F3684GHV.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2252TDAR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR5959IRHAR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR4133IG48R.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit XC166 CISC DSP RISC 128kB Flash 2.5V 5V 100-Pin TQFP -40~+85\u00b0C Download PDF datasheet for SAF-XC164CS-16F40FBB.pdf |