| Part Number | MSP430F249TRGCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 526220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 60KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F249TRGCR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F249TRGCR |
|---|---|
| Program Memory Size | 60 KB |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Number of Timers | 2 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Analog Comparators | 1 |
| Pin Count | 64 |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI/UART |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Programmable I/Os | 48 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 2 KB |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F249TRGCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit RL78 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100LEAFB#V0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2433IRGER.pdf |
|
NXP | Freescale Automotiv MCUs Download PDF datasheet for S912XEP100W1MALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F6736AIPZ.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 116KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2618TPN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2253IPW20R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2402IRSA16T.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 32KB Flash 5V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S12HA32J0CLL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12XS256J0CAL.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2033IG48R.pdf |