| Part Number | MSP430F5327IPNR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 417960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5327IPNR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5327IPNR |
|---|---|
| LCD Segments | |
| Supplier Package | LQFP |
| Device Core | |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Analog Comparators | 12 |
| Number of Programmable I/Os | 63 |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Program Memory Size | 96 KB |
| Display Driver | |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Timers | 4 |
| RAM Size | 8 KB |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.4 mm |
| Pin Count | 80 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5327IPNR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 32KB Flash 5V 48-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for S9S12P32J0VFTR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F413IPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 0.5KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430G2001IPW14.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 256KB Flash 2.5 5V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAF-XC164CS-32F40F BB-A.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC 64KB EPROM 5V 80-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAK-C164CI-8EMCB.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC56F8006MLC.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F427IPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 60KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F249TPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2432IRSA16R.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Tray Download PDF datasheet for SAF-C165-LM HA.pdf |