| Part Number | MSP430F5328IZQER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 346550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5328IZQER |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5328IZQER |
|---|---|
| Maximum Speed | 25 MHz |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | BGA MICROSTAR JUNIOR |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.74 mm |
| Pin Count | 80 |
| RAM Size | 10 KB |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Number of Timers | 4 |
| Analog Comparators | 8 |
| Number of Programmable I/Os | 47 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Watchdog | 1 |
| Package | 80-BGA |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5328IZQER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S912XDP512J1MAL.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 60KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F169IRTDR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F5658IPZ.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F1101AIPW.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dsPIC30 dsPIC RISC 24KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for DSPIC30F3010-30I SO.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 24KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F4260IRGZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430FR4133IG56R.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8 CISC 56KB Flash 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for DF36077GFZV.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2232IDAR.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLLR.pdf |