| Part Number | MSP430F5338IZQWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 109210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 113-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5338IZQWR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5338IZQWR |
|---|---|
| Display Driver | |
| LCD Segments | |
| Device Core | |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Analog Comparators | 1 |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| RAM Size | 18 KB |
| Number of Programmable I/Os | 74 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Pin Count | 113 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | BGA MICROSTAR JUNIOR |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.74 mm |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Number of Timers | 4 |
| Package | 113BGA |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5338IZQWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit S12G HCS12 CISC 128KB Flash 3.3 5V 100-Pin QFP Tray Download PDF datasheet for S9S12G128F0CLL.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit HCS12X S12X CISC 256KB Flash 3.3V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XET256W1MAL.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F167IPMR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for C161PILFCAFXUMA1.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 28-Pin SPDIP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33FJ64GP802-I SP.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2274TDAR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for PIC24FJ256GB106-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5310IPTR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8256VLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12A256MPVE.pdf |