| Part Number | MSP430F5505IRGZR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 342990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5505IRGZR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5505IRGZR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.9 mm |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Analog Comparators | 1 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Device Core | |
| LCD Segments | |
| Display Driver | |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 48 |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Watchdog | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| RAM Size | 6 KB |
| Number of Programmable I/Os | 31 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Package | 48VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5505IRGZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8014VFAE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F2012TPW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F1471IPM.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8S CISC 256KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R4F20115NFA#U0.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12XS64CAE.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 S12Z CISC 128KB Flash 12V 100-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912ZVH128F2VLL.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33EP128GP506-I MR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR5959IRHAT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 48KB Flash 2.7V 3.3V 40-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430G2855IRHA40T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6435IPZR.pdf |