| Part Number | MSP430FR2632IRGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 180590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 8.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430FR2632IRGER |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430FR2632IRGER |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Device Core | MSP430 |
| Supplier Package | VQFN |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 15 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Pin Count | 24 |
| Interface Type | I2C/IrDA/SPI/UART |
| Program Memory Type | FRAM |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Moisture Sensitivity Level | 2 |
| RAM Size | 0.25 KB |
| Program Memory Size | 1.0625 KB |
| Package Dimensions | 4 x 4 x 0.95 mm |
| Package | 24VQFN |
| Replacement Part Number | PART-MSP430FR2632IRGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8S CISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin TQFP Download PDF datasheet for DF2166VT33V.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2132IRHBT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 128-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F6777IPEU.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S9S12G HCS12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLHR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F413IPMR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 128KB Flash 3.3V 28-Pin QFN-S EP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33FJ128MC802-I MM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5529IPN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5172IRSBR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33EP64GP502-I SS.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5519IPN.pdf |