| Part Number | MSP430FR2633IRHBT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 448930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430FR2633IRHBT |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430FR2633IRHBT |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 1.9375 KB |
| RAM Size | 0.5 KB |
| Interface Type | I2C/IrDA/SPI/UART |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Program Memory Type | FRAM |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Supplier Package | VQFN |
| Device Core | MSP430 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Pin Count | 32 |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Programmable I/Os | 19 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package Dimensions | 5 x 5 x 0.95 mm |
| Package | 32VQFN |
| Replacement Part Number | PART-MSP430FR2633IRHBT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12X CISC 256KB Flash 3.3V 5V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S912XET256W1MAGR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2553IPW28R.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8S CISC 384KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for DF2315VTE25V.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for MSP430F5328IRGCR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit H8 CISC 32KB Flash 3.3V 80-Pin PQFP Download PDF datasheet for HD64F38024RHV.pdf |
|
NXP | Freescale Automotiv MCUs Download PDF datasheet for S912XEP100W1MALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR5959IRHAT.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 G13 RL78 CISC 96KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LFQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100LFAFB#V0.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLL.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5529IPNR.pdf |