| Part Number | MSP430FR5859IRHAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 880180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430FR5859IRHAR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430FR5859IRHAR |
|---|---|
| Display Driver | |
| Watchdog | 1 |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| RAM Size | 2 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Analog Comparators | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Number of Programmable I/Os | 33 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 40 |
| Number of Timers | 5 |
| MSL Level | 3 |
| LCD Segments | |
| Interface Type | I2C/IrDA/LIN/SPI/UART |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.95(Max) |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Device Core | MSP430 |
| Package | 40VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430FR5859IRHAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for PIC24FJ16GA002-E ML.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 12KB Flash 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for DSPIC33FJ12MC202T-I SS.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 HCS12 RISC 96KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12G96F0VLFR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 60KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F169IRTDR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E128CPVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6734IPZR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Tray Download PDF datasheet for SAF-C165-LM HA.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 256KB Flash 3.3V 128-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8355VFGE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 G1x RL78 CISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 64-Pin LFQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100LCAFA#V0.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F80xx CISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC56F8037VLH.pdf |