| Part Number | TAS5766MRMTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 773070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 50W Class-D 48-Pin VQFN EP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TAS5766MRMTR |
| Datasheet download |
| Part Number | TAS5766MRMTR |
|---|---|
| Amplifier Type | Class-D |
| Rail to Rail | No |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Pin Count | 48 |
| Minimum Dual Supply Voltage | 3|4.5 V |
| Power Supply Type | Quint |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Maximum Dual Supply Voltage | 3.6|26.4 V |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Function | Speaker |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 50x2@4Ohm W |
| Input Signal Type | Single |
| Typical Dual Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15|18|24 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Product Dimensions | 7 x 5 x 0.95(Max) |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Maximum Output Current | 7500 mA |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Input Offset Voltage | 15@24V mV |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.05@8Ohm@1W % |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 48VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TAS5766MRMTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 6W Class-D 28-Pin HTSSOP EP Download PDF datasheet for TPA3113D2PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 47W 17W 195W Class-D 44-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPA3251D2DDVR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.45W Class-D 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA2005D1DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2029D1YZFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 50W Class-D 32-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA3118D2DAP.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.3W Class DG 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX98307ETE+T.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 150W Class-D 36-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TDF8597TH N1,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PAM8403DR-H.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2038D1YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-AB 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4871LD NOPB.pdf |