| Part Number | TL064CDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 213980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Quad GP \u00b118V 14-Pin SOIC T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TL064CDR |
| Datasheet download |
| Part Number | TL064CDR |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 7 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Input Noise Voltage Density | 42@±15V nV/rtHz |
| Typical Voltage Gain | 75.56 dB |
| Supplier Package | SOIC |
| Product Dimensions | 8.65 x 3.91 x 1.58 mm |
| Typical Slew Rate | 3.5@±15V V/us |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±3.5 V |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5|±9|±12|±15 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±18 V |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±18 V |
| Pin Count | 14 |
| Technology | BiFET |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Maximum Single Supply Voltage | 36 V |
| Typical Single Supply Voltage | 9|12|15|18|24|28 V |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Power Dissipation | 30 mW |
| Maximum Supply Current | 1@±15V mA |
| Shut Down Support | No |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TL064CDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | OP Amp Single GP R-R I O 6V 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP6001T-I LT.pdf |
|
STMicroelectronics | OP Amp Dual GP R-R I O 5.5V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for TSV992IST.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O 5.5V 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for OPA2340EA 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b18V 16V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV2374IPW.pdf |
|
Texas Instruments | 10-MHZ, Rail to Rail Input Output, Low-Voltage, 1.8-V CMOS Operational Amplifier Download PDF datasheet for TLV316IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b18V 16V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC2252CPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P \u00b15V 10V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2434AIPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Current Fdbk \u00b16V 12V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LMH6723MAX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for OPA2322AQDGKRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | OP Amp Quad GP \u00b116V 32V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NCV2902DTBR2G.pdf |