TL2575HV-12IKV Texas Instruments
TL2575HV-12IKV Images
Please contact us for more photos of TL2575HV-12IKV
Part Number TL2575HV-12IKV
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 4.75V to 60V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level TL2575HV-12IKV
Datasheet download TL2575HV-12IKV.pdf
Request Quotation for TL2575HV-12IKV
TL2575HV-12IKV Specifications
Part Number TL2575HV-12IKV
Mounting Through Hole
Product Dimensions 10.17 x 8.38 x 4.58 mm
Operating Supply Voltage 4.75 to 60 V
Maximum Output Current 1 A
Type Step Down
Efficiency 88 %
Switching Frequency 58 kHz
Rad Hard No
Number of Outputs 1
Switching Regulator Yes
Pin Count 5
Lead Finish Matte Tin
Output Voltage 12 V
Maximum Input Voltage 60 V
Output Type Fixed
Supplier Package TO-220
Minimum Input Voltage 4.75 V
Operating Temperature -40 to 125 °C