TL750M12CKVURG3 Texas Instruments
TL750M12CKVURG3 Images
Please contact us for more photos of TL750M12CKVURG3
Part Number TL750M12CKVURG3
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 12V 0.75A 3-Pin(2+Tab) PFM T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level TL750M12CKVURG3
Datasheet download TL750M12CKVURG3.pdf
Request Quotation for TL750M12CKVURG3
TL750M12CKVURG3 Specifications
Part Number TL750M12CKVURG3
Line Regulation 78 mV
Polarity Positive
Maximum Input Voltage 26 V
Function LDO
Output Type Fixed
Supplier Package PFM
Max Processing Temp 260
Operating Temperature 0 to 125 °C
Output Voltage 12 V
Minimum Input Voltage 13 V
Load Regulation 120 mV
Maximum Output Current 0.75 A
Mounting Surface Mount
Pin Count 3
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 6.6 x 6.1 x 2.3 mm
Typical Quiescent Current 60 mA
MSL Level 3
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.5@500mA|0.6@750mA V
Number of Outputs 1
Input Voltage Range 26 to 13 V