| Part Number | TL783CKCSE3 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 725270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Standard Regulator Pos 1.25V to 125V 0.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TL783CKCSE3 |
| Datasheet download |
| Part Number | TL783CKCSE3 |
|---|---|
| Junction to Ambient | 19 °C/W |
| Lead Finish | Tin |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Minimum Input Voltage | 21.5 V |
| Supplier Package | TO-220 |
| Maximum Input Voltage | 150 V |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.58 x 8.7 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.25 to 125 V |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Pin Count | 3 |
| Function | Standard |
| Mounting | Through Hole |
| Input Voltage Range | 150 to 21.5 V |
| Junction to Case | 17 °C/W |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 20@700mA V |
| Maximum Output Current | 0.7 A |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Polarity | Positive |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-TL783CKCSE3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | JIANSHI LITE INDUSTRIAL DEVICE CU WIRE Download PDF datasheet for TPS7B6933DBVR.pdf |
|
Nexperia | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 4-Pin HUSON EP T R Download PDF datasheet for LD6805K 33H,115.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 2.8V 0.2A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV7101828QDSERQ1.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin SOT-223 Tube Download PDF datasheet for MIC5209-5.0YS.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.4A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM2937IMP-3.3 NOPB.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 4.9V to 5.1V 0.3A 8-Pin HTSOP-J Embossed T R Download PDF datasheet for BD4269EFJ-CE2.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V1.2V 0.5A 0.25A 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS70245PWP.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS79525DCQG4.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V1.8V 0.5A 0.25A 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS70151PWPR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 1.2A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LD1117ADT33TR.pdf |