| Part Number | TLC27M9CDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 125000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Quad GP 16V 14-Pin SOIC T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC27M9CDR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC27M9CDR |
|---|---|
| Technology | LinCMOS |
| Typical Gain Bandwidth Product | 0.525 MHz |
| Typical Voltage Gain | 104.61 dB |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.9@5V mV |
| Maximum Power Dissipation | 950 mW |
| Typical Slew Rate | 0.43@5V V/us |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 16 V |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum CMRR | 65 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 V |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Supply Current | 1.12@5V mA |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5|9|12|15 V |
| Typical Input Noise Voltage Density | 32@5V nV/rtHz |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Shut Down Support | No |
| Maximum Input Bias Current | 0.0000006@5 uA |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC27M9CDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b16V 12V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TL972IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R O P \u00b12.75V 5.5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV2620IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b118V 36V 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for OPA2192IDGKR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP \u00b130V 60V 8-Pin(7+Tab) PFM T R Download PDF datasheet for OPA548F 500.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA2322AIDR.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Single GP R-R I O \u00b13V 6V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX4091ASA+.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P 5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LMV722IDR.pdf |
|
Intersil | OP Amp Single GP \u00b120V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ISL28110FBZ-T7.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Single GP R-R I O \u00b12.5V 5.5V 6-Pin UTDFN T R Download PDF datasheet for MAX4231AYT+T.pdf |
|
Intersil | OP Amp Dual GP \u00b120V 40V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISL28227FBZ-T7.pdf |